Kasteel Valkenburg - Ridder Walram (van ruïne naar kasteel)

Lessen en Bezoek

Omschrijving bezoek
Deze activiteit bestaat uit een bezoek aan Kasteel Valkenburg en is gekoppeld aan 5 lessen in de klas. 

De leerlingen gaan in teams onder begeleiding van een gids en met behulp van vragenboekjes actief aan de slag om de verschillende ruimtes van de ruïne te verkennen, onderzoeken, ontdekken en analyseren. Hoe zou het kasteel van Ridder Walram eruit hebben gezien? Met de verzamelde informatie worden leerlingen uitgedaagd om hierover na te denken. Na het onderzoek delen de leerlingen hun ontdekkingen met de groep en gaan ze individueel aan de slag met een creatieve eindopdracht om hun deel van het kasteel tot ‘leven’ te brengen.

De lessen in de klas
Ter voorbereiding krijgen leerlingen een filmpje te zien van Kasteel Valkenburg toen het kasteel nog in volle glorie was. De leerlingen krijgen 5 lessen beeldende vormgeving van een talentdocent beeldende kunst. Aan de hand hiervan wordt de klas opgedeeld in teams en maakt elk team een deel van het kasteel. Hiervoor worden XPS (soort piepschuim) platen gebruikt. De eindopdracht kan worden tentoongesteld in een atelier in de Fluweelengrot, waar de leerlingen samen met geïnteresseerden kunnen komen kijken.

Thema’s
Geschiedenis en Kunst & cultuur.

Belangrijkste kerndoelen
Kerndoelen: 28-52-56

Data bezoek
Data: Gedurende het hele schooljaar.
Tijdstip: in overleg.
Duur: 75 tot 90 minuten zonder eindopdracht, 2 uur met eindopdracht.
Locatie: Gidsenpand Fluweelengrot, Daalhemerweg 27, 6301 BJ Valkenburg aan de Geul
Aanspreekpunt planning en communicatie: Kasteel Valkenburg.

Bijzonderheden
Het bezoek speelt zich grotendeels buiten af. Voor dit bezoek is 1 begeleider per 4/5 leerlingen wenselijk.

Het bezoek wordt ingepland door Kasteel Valkenburg en je ontvangt van hen een mail. Bij de start van het programma plant de kunstdocent (Nicole Mulkens) een overleg om uitleg te geven over de inhoud van de lessenserie en af te stemmen hoe leerkracht en kunstdocent kunnen gaan samenwerken en het bezoek aan de Fluweelengrot kan worden afgestemd met de culturele instelling zelf.

Wil je meer weten over Stichting Kasteel van Valkenburg? Klik dan hier.

Aanbieder: Kaleidoscoop - Toon je Talent

Docent: Nicole Mulkens

Aantal lessen: 5

Duur per les: 90 min.

Datum en tijdstip in overleg